Katowice Męskie Granie 2016

MĘSKIE GRANIE W Katowicach

Po raz kolejny wszyscy artyści zagrali, że Hey!

Za nami drugi koncert trasy Męskie Granie 2016, której wyłącznym sponsorem jest marka Żywiec. W stylowej scenerii katowickiej Strefy Kultury spotkali się z różnych muzycznych światów – Domowe Melodie, MIUOSH, Czesław Śpiewa, Lao Che i ØRGANEK. Szczególnym wydarzeniem był koncert Tribute to HEY, podczas którego piosenki kultowej formacji kreatywnie interpretowali m.in. RYSY, XXANAXX i Rebeka. Zwieńczeniem wieczoru był barwny występ kolektywu Męskie Granie Orkiestra.

Drugi koncert trasy Męskie Granie 2016 potwierdził, że muzyka nie ma granic i na scenie może wydarzyć się wszystko, jeśli spotkają się na niej wykonawcy o nieograniczonej wyobraźni i wielkiej pasji. Podczas sześciogodzinnego koncertu w niezwykłej zrewitalizowanej przestrzeni w centrum stolicy Śląska artyści zaprezentowali pełną paletę muzycznych barw - iskrzyło od rockowych emocji, nie zabrakło elektroniki, było też bardzo kameralnie i zabawnie.

Występ rozpoczęło trio Domowe Melodie. Z charakterystycznym dla siebie luzem czarowało bezpretensjonalnymi piosenkami m.in. największymi hitami „Grażka” i „Zbyszek”. Chwilę później publiczność w swoim stylu rozbujał czujący się w Katowicach jak w domu MIUOSH, który zaśpiewał z Felicjanem Andrzejczakiem przebój Budki Suflera „Wizje”. Po nim sceną zawładnął Czesław Mozil, który od początku kokietował publiczność żartami i zabawnym zapowiedziami swoich piosenek. W połowie występu dołączył do niego entuzjastycznie powitany Artur Andrus. Panowie wykonali wspólnie m. in. nowy utwór „Trzeba mieć specjalne dziurki”.

W Katowicach pojawiła się spora grupa wiernych fanów Lao Che, która żywo reagowała na kolejne numery pochodzące zarówno ze starszych płyt, jak i ostatniego albumu „Dzieciom”. Największe armaty zespół wytoczył w drugiej części występu, kiedy zabrzmiała „Wojenka”. ØRGANEK swoim występem potwierdził, że jest już artystą dojrzałym, prawdziwym scenicznym zwierzęciem i nie bez powodu pełni w tym roku zaszczytną funkcję szefa muzycznego Męskie Granie Orkiestra. Artysta na scenie pojawił się w towarzystwie „Kate Moss” i tajemniczego „Italiano”. Pokładane w nim nadzieje spełnił specjalny koncert Tribute to Hey, podczas którego sześciu artystów zmierzyło się z piosenkami kultowej formacji. Fani Hey szczególnie ciepło przyjęli rzadko słyszaną na koncertach grupy piosenkę „Dreams” pochodzącą z debiutanckiego albumu wykonaną przez Keva Foxa i elektroniczną wersję rockowego klasyka „Cisza, ja i czas” na nowo interpretowaną przez XXANAXX. Na koniec Nosowska, powitana ogromnym aplauzem publiczności, potwierdziła, że wszystko zagrało i było „Cudownie”. Wokalistka jak i cały zespół dostał tego wieczoru wielkie wsparcie widowni, odwdzięczając się świetnym elektryzującym występem zakończonym zaskakującą wersją „Stripped” z repertuaru Depeche Mode.

Tuż przed północą sceną zawładnęła Męskie Granie Orkiestra. Grupa wykonała tętniący dobrą energią set składający się w polskich klasyków od „Nic nie może wiecznie trwać” Anny Jantar po „Lipstick on the Glass” Maanamu. W wykonaniu „Rosemary’s baby” Orkiestrę wsparła Ania Rusowicz. Na finał zabrzmiała „Wataha” – wybuchowy hymn tegorocznej trasy.

Równie ciekawie było na scenie Ż, gdzie wystąpiła trójka artystów: Rebeka, Rasmentalism i Zamilska. Występy potwierdziły, że dodatkowa scena na tegorocznej trasie jest muzycznym strzałem w dziesiątkę.

Po występie w Katowicach Męskie Granie zagra 6 sierpnia dawno wyprzedany koncert we Wrocławiu. Trzytygodniowa przerwa w trasie z pewnością jeszcze bardziej rozbudzi apetyty fanów na kolejne muzyczne święto.

Partnerem koncertu byli Muzeum Śląskie oraz Miasto Katowice.


Galeria


Zagrali

Domowe Melodie

Domowe Melodie

Niecodzienna, nowoczesna, z klimatem domowych pieleszy, niszowa. Taka jest muzyka zespołu. Odkąd się pojawili nie ma osoby, która pozostałaby obojętna na ich twórczość. Można ich kochać albo nienawidzić, choć bardzo zróżnicowane wiekowo i muzycznie grono fanów wskazuje, że góruje miłość.

Inicjatorką Domowych Melodii jest Justyna "Jucho" Chowaniak, towarzyszą jej Staszek Czyżewski i Kuba Dykiert. Szerokiej publiczności zaprezentowali swoje utwory w 2012 roku na youtube. Przemienili mieszkanie w studio nagraniowe i bez wsparcia wytwórni oraz jakichkolwiek promotorów w czerwcu 2012 roku wydali swój debiutancki album. Kiedy „Zbyszek” a potem „Grażka” trafiły na antenę radiową popularność zespołu rosła, rosła i rosła. Teksty Domowych Melodii to ironia, dystans, lekkość, ale i niewymuszone prowokowanie do refleksji. Treść utworów podkreśla ascetyczna aranżacja muzyczna. Dominują dźwięki fortepianu, akustycznej gitary, smyczków, choć są utwory, w których zespół pozwolił sobie na szaleństwo i zaskakującą formę np. w „Techno” czy „Ścisz to”.

Ich głos dotarł do samej Kasi Nosowskiej, która zauroczona twórczością zespołu zaprosiła ich do udziału w Męskim Graniu. Trzykrotnie wystąpili na Festiwalu Open’er. Udało im się rozkochać w sobie magiczną Islandię, gdzie w 2013 roku zagrali 5 koncertów. Rok później na specjalne zaproszenie Ambasady Polskiej w Lizbonie zespół zagrał wyjątkowy koncert oraz wziął udział w serii spektakli Instytutu B61. Druga, podwójna płyta Domowych Melodii „3” została wydana pod koniec 2014 roku. Szturmem zdobyła serca fanów i głosami czytelników portalu Uwolnij Muzykę wygrała w plebiscycie na Najlepszą Polską Płytę 2014.

Nie związali się z żadną wytwórnią a ich koncerty to nadal piżamowe poranki z kubkiem leniwie pitej kawy. Unikają sterylności wykonania i zachowują urok nagrywanych w domu piosenek z szczekającym psem w tle.

CZESŁAW ŚPIEWA

CZESŁAW ŚPIEWA

Muzyczna armia Czesława Mozila, czyli zespół Czesław Śpiewa. Za jurorem popularnego talent show stoją absolwenci Royal Danish Music Academy i Rhythmic Music Conservatory. Ich muzyka jest wypadkową nietuzinkowych żartów i biograficznych anegdot każdego z nich.

W koncertowym repertuarze Czesław Śpiewa, poza piosenkami z najnowszej płyty, znajdą się także przeboje z dwóch poprzednich krążków zespołu, "Debiut" i "Pop", oraz dorobek pierwszego zespołu Czesława Mozila - Tesco Value. Muzycy zabiorą swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, używając przy tym szerokiej gamy instrumentów. Szklane dzwoneczki, rozmaite dęciaki, akordeony i ukulele to tylko kilka elementów spośród wielu trybików tej muzycznej machiny. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy.

Zespół ma na swoim koncie prawie 13 milionów wyświetleń pierwszego, wielkiego hitu „Maszynka do Świerkania”, który podbił listy przebojów zdobywając m.in. pierwsze miejsce w radiowej „Trójce”. Pierwszy album „Debiut” sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy , a kolejny - „POP” - pokrył się podwójną Platyną . Ostatni, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych album „Czesław Śpiewa Księga Emigrantów cz.1” również zbliżył się do statusu Złotej Płyty. Czesław Śpiewa zdobył również uznanie polskich krytyków muzycznych otrzymując 15 nominacji do „Fryderyków” nagród polskiej branży muzycznej mając na koncie 3 zdobyte statuetki „Fryderyka”. Do tej pory zespół zagrał ponad 800 koncertów w Polsce i za granicą m.in. na Roskilde Festival , OFF Festival, Męskie Granie.

Artur Andrus

Artur Andrus

Błyskotliwość, pomysłowość, inteligentny żart to znaki rozpoznawcze Artura Andrusa. Uwielbiany przez wszystkich, którzy lubią być rozbawiani słowem. Dziennikarz, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą". Artysta kabaretowy, co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, komentator "Szkła kontaktowego", Mistrz Mowy Polskiej.

Od 1993 roku związany z radiową „Trójką”. Był redaktorem "Powtórki z Rozrywki", później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową "Trójką pod Księżycem" i piątkowym "Teraz śmieszniej". Obecnie Artura Andrusa możemy słuchać od poniedziałku do czwartku, tuż po godzinie 14, w "Akademii rozrywki".

W 2012 roku wydał autorski album „Myśliwiecka”, który szybko uzyskał status podwójnej platyny i był tego roku w Polsce najlepiej sprzedającą się płytą. W następnych latach pojawiły się DVD ”Piłem w Spale .. i co dalej” i kolejna płyta CD „ Cyniczne córy Zurychu”, która osiągnęła podobny sukces jak pierwszy album. Artur Andrus występuje ze swoimi recitalami w całej Polsce i śmiało można powiedzieć, że należy aktualnie do najlepiej śpiewających artystów kabaretowych.

Lao Che

Lao Che

Lao Che powstało w 1999 roku w Płocku na bazie grupy Koli. Trudno jednoznacznie sklasyfikować muzykę, którą grają. Mieszanina rocku, folku, muzyki ilustracyjnej, z dodatkiem elementów słuchowiska i piosenki aktorskiej.

Ich debiut to "Gusła" (2002 r.)odwołanie do polskich tradycji średniowiecznych, słowiańskiej kultury. Jednak to ich druga płyta „Powstanie Warszawskie” (2005 r.) przyniosła im sławę a Muzeum Powstania Warszawskiego, zamówiło singel „Czerniaków”. Zespół umiejętnie oddał atmosferę tamtych czasów. W produkcji wykorzystano przedwojenne mikrofonów, fragmenty wierszy K.K. Baczyńskiego i przemówień gen. Sikorskiego. Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez media jak i publiczność. Trzeci album zespołu „Gospel” (2008 r.) potwierdził mocną pozycję Lao Che na rynku muzycznym i uzyskał status platynowej płyty.

Kolejna płyta formacji „Prąd stały / Prąd zmienny” (2010 r.) jest zupełnie odmienna od poprzednich jest oryginalna i zaskakuje frazami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej. Dla wielu fanów to jedna z najlepszych płyt zespołu. 8 marca 2016 ukazała się nowa płyta Lao Che zatytułowana „Dzieciom” . Płyta dla dorosłych dzieci, opowiadająca o dylematach codzienności z nutą moralizatorską, ale nie w sensie pejoratywnym. Dość poważna warstwa tekstów kontrastuje z lekką i melodyjną warstwą muzyczną.

ØRGANEK

ØRGANEK

Muzyczne wydarzenie roku 2014. Kwartet sygnowany nazwiskiem lidera, autora muzyki oraz tekstów, Tomasza Organka, którego debiut płytowy (Głupi, Mystic Production, 2014) osiągnął status platynowej i wyraźnie zdominował rynek wydawniczy w Polsce. Laureat licznych nagród (m.in. Mateusz Trójki 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). Muzyka kwartetu realizowana na żywo wymyka się jednoznacznym rockowym aranżacjom zawartym na płycie Głupi, pchając zespół ØRGANEK bardziej w stronę spektaklu, w którym improwizacja i nieskrępowana ekspresja sceniczna przyciągają coraz większe rzesze słuchaczy poszukujących tego, co unikatowe, wolne i prawdziwe.

Tomasz Organek – gitarzysta, kompozytor, producent, autor tekstów i opowiadań. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na swoim koncie ma również studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Lider i założyciel grupy ØRGANEK, której debiutancki album Głupi (2014) osiągnął status platynowej płyty oraz otrzymał nominację do Fryderyka 2015 za Najlepszy Album Rock. Laureat Fryderyka 2006 w kategorii Nowa Twarz Fonografii wraz z zespołem SOFA. Zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in Nagrody Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego czy Nagrody Offensywy Trójki - Szczoty 2015. Uczestnik cyklu Nowe Męskie Granie 2014 oraz Męskie Granie 2015.

HEY

HEY

Na polskiej scenie muzycznej od niemal ćwierćwiecza. Jeden z najważniejszych rockowych składów w Polsce. Na koncie mają tyle dobrych płyt, że określenie ich mianem kultowego zespołu jest wręcz niezbędne. Wciąż jednak odkrywają nowe muzyczne horyzonty, wciąż zaskakują. Katarzyna Nosowska oraz Paweł Krawczyk mieli okazję współpracować z teatrem przy okazji spektaklu "Cienie. Eurydka mówi", wyreżyserowanego przez Maję Kleczewską.

Każdy ich koncert to gwarancja uczty dla uszu i duszy, a każda płyta, to coś nowego. Zmieniają stylistykę i eksperymentują. Teksty ich utworów są mądre i przemyślane. W kwietniu br. wydali kolejny studyjny album pt.: „Błysk”. W jednym z wywiadów o tej płycie Katarzyna Nosowska mówi: „we współczesnej Polsce i tak jest za dużo negatywnych emocji, więc dodawanie kolejnego gniewnego głosu w słusznej sprawie, te skrajne emocje pogłębia. Nie chcę w tym uczestniczyć (…) ktoś zamiast na teatr czy książki wydaje pieniądze na nasz koncert. Ja to ogromnie szanuje i nie chcę, żeby po naszym występie ktoś czuł jeszcze większy gniew. Chcę, żeby ludzie wyszli zrelaksowani. Albo żeby zeszło z nich ciśnienie. Albo żeby zapomnieli o czarnej dżungli rzeczywistości”. "Błysk" zyskał już status "Złotej płyty", a single "Prędko, prędzej" oraz "Historie" dotarły na szczyty list przebojów m.in. legendarnej LP3.

Tribute to HEY

Tribute to HEY

RYSY feat.: REBEKA, XXANAXX, KEV FOX, AGYNESS B. MARRY, MIUOSH – to artyści, których zobaczymy na scenie Męskiego Grania w specjalnym koncercie - mini hołdzie dla twórczości zespołu Hey. Podczas tego wydarzenia na jednej scenie spotkają się różne osobowości muzyczne, poruszające się w nieco odmiennych stylistykach. Wykonawcy zaprezentują kompozycje HEY w zupełnie nowych aranżacjach i interpretacjach. HEY - na polskiej scenie muzycznej jest od niemal ćwierćwiecza. Na koncie mają tyle dobrych płyt, że określenie ich mianem kultowego zespołu jest wręcz niezbędne. Wciąż jednak odkrywają nowe muzyczne horyzonty, wciąż zaskakują. Każdy ich koncert to gwarancja uczty dla uszu i duszy, a każda płyta, to coś nowego. Zmieniają stylistykę i eksperymentują. Teksty ich utworów są mądre i przemyślane. W kwietniu br. wydali kolejny studyjny album pt.: „Błysk”. „Błysk” zyskał już status „Złotej płyty", a single „Prędko, prędzej” oraz „Historie” dotarły na szczyty list przebojów m.in. legendarnej LP3. RYSY - autorski projekt Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko. Działający od zaledwie półtora roku duet albumem "Traveler" zdążył już solidnie zaznaczyć swoją pozycję na polskiej scenie muzyki alternatywnej. Zespół otrzymał liczne wyróżnienia (m.in. Artysta Roku według Aktivista, Debiut Roku według portalu Muno.pl, nominacja do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Debiut Roku) i występuje na najważniejszych festiwalach w Polsce i zagranicą. REBEKA - duet (Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny) łączy elektro-pop i kombinację słowiańskiej melancholii z taneczną energią. Minimalistyczne kompozycje połączone z tekstami w języku angielskim sprawiają, że słuchając utworów Rebeki płyniemy razem z dźwiękami. Niesamowity głos Iwony - jednocześnie delikatny i zdecydowany - potrafi niebezpiecznie zauroczyć, a urok analogowych instrumentów z lat 70. I 80. plus charakterystyczne aranżacje i styl, który utworom nadaje Bartek, sprawiają, że Rebeka jest rozpoznawalna od pierwszych nut. W marcu ukazała się druga płyta Rebeki „Davos”. Singlem promującym krążek jest „Perfect Men”. XXANAXX - to duet z Warszawy, który tworzą wokalistka Klaudia Szafrańska i producent Michäl Wu. Wszystko zaczęło się, gdy Klaudia rozglądała się za odpowiednim producentem, a Michał poszukiwał wokalistki o nietypowym, charakterystycznym głosie. Ich ścieżki skrzyżowały się w 2012 i już po kilku miesiącach światło dzienne ujrzał debiutancki singiel duetu zatytułowany “Disappear”. W sierpniu 2013 roku nakładem wytwórni U Know Me Records ukazała się pierwsza ep-ka XXANAXXu, z której pochodzą także utwory “Broken Hope” i “Got U Under”. Wydany w barwach Warner Music Poland debiutancki album duetu zatytułowany “Triangles” ukazał się w maju 2014. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przed media, fanów oraz środowisko muzyczne, nie tylko w Polsce, ale też i za granicą. To z niej pochodzą popularne single “Story”, “Stay” oraz “Garden”, znane z wielu anten radiowych oraz z najlepszych klubowych parkietów. Po zakończeniu w grudniu 2015 roku udanej trasy koncertowej po Polsce XXANAXX oddał się pracy nad ich oczekiwanym drugim albumem. Jej owoce fani duetu poznali w czerwcu, kiedy to swoją premierę miała płyta zatytułowana „FWRD“. Ten bardziej popowo zorientowany materiał to także pierwsze zderzenie XXANAXXU z polskojęzycznym repertuarem. KEV FOX – mimo, że w Polsce stał się szerzej znany po sukcesie albumu SMOLIK // KEV FOX, za który artyści odebrali Fryderyka w kategorii elektronika i alternatywa, to Kev miał już u nas fanów dużo wcześniej. Publiczność pokochała go wraz z wydaniem solowego albumu "King For a Day". Kev upodobał sobie polską publiczność do tego stopnia, że za każdym razem kiedy koncertował, dbał o to, aby trasa koncertowa miała swój przystanek również w Polsce. Podczas jednej z nich poznał Smolika. Muzyki, którą tworzy Kev nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Świetne teksty, mocny, wyrazisty i pełen melancholii wokal oraz odrobina tajemnicy, która ciągnie się za artystą powoduje, że obcowanie z jego muzyką to ciągłe odkrywanie… AGYNESS B. MARRY - Śpiewa, gra na gitarze, komponuje, pisze teksty. Na koncertach towarzyszy jej wyłącznie perkusja i bas. Jej debiutancki album: „Agyness B. Marry”, to 12 brudnych, rockowych utworów przesiąknięty ciężkim gitarowym brzmieniem i kobiecą wrażliwością. Wystąpiła na kilku dużych festiwalch w tym m.in. na głównej scenie festiwalu w Jarocinie. Grała także jako support przed Arturem Rojkiem, Brodką, , Hey'em, Skubasem czy Ballet School. MIUOSH - raper i producent muzyczny. Jego pierwszy solowy album „Projekcje” pojawił się w 2007 roku, jednak sukces i to platynowy przyniosła mu płyta „Prosto przed siebie” (2012), co sprawiło, że nowi fani Miuosha odkopali starsze produkcje i wydany wcześniej album „Piata strona świata” pokrył się złotem. Kolejna platyna to „Pan z Katowic” (2014). W 2015 roku Miuosh i Radzimir Dębski wystąpili wspólnie w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Raper i kompozytor stworzyli rewelacyjną mieszankę muzyki symfonicznej i hip-hopu. Intrygujące aranżacje Jimka i moc orkiestry sprawiły, że Miuosh stał się jeszcze bardziej wyrazisty. Koncert zarejestrowano i wydano album „2015” zawierający 13 utworów.

RYSY

RYSY

RYSY to autorski projekt Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko. Działający od zaledwie półtora roku duet zdążył już solidnie zaznaczyć swoją pozycję na polskiej scenie muzyki alternatywnej.

Poza licznymi wyróżnieniami (m.in. Artysta Roku według Aktivista, Debiut Roku według portalu Muno.pl) zespół został nominowany do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Debiut Roku i wystąpił na gali rozdania tych nagród u boku Zbigniewa Wodeckiego.

MIUOSH

MIUOSH

Miuosh (Miłosz Paweł Borycki) raper i producent muzyczny (Fandango Records). Początkowo związany z katowickim zespołem „Projektor”. Jego pierwszy solowy album „Projekcje” pojawił się w 2007 roku, jednak na rozgłos trzeba było parę lat poczekać. Sukces i to złoty przyniosła mu płyta „Prosto przed siebie” (2012) , co sprawiło, że nowi fani Miuosha odkopali starsze produkcje i wydany wcześniej album „Piata strona świata” zyskał status złotej płyty. Kolejna platyna to „Pan z Katowic” (2014).

W 2015 roku Miuosh i Radzimir Dębski wystąpili razem katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Raper i kompozytor stworzyli rewelacyjną mieszankę muzyki symfonicznej i hip-hopu. Intrygujące aranżacje Jimka i moc orkiestry sprawiły, że Miuosh stał się jeszcze bardziej wyrazisty. Koncert zarejestrowano i wydano album „2015” zawierający 13 utworów.

Ten rok to fantastyczny koncert na deskach Teatru Śląskiego „Opowiem Wam moją historię. Miuosh akustycznie”. Ponad 20 muzyków na jednej scenie, wyjątkowi goście spoza rapowego świata, niepowtarzalna teatralna oprawa i charakter akustycznego koncertu, za którego reżyserię odpowiadali Dariusz Chojnacki oraz Raspazjan - doskonałe podsumowanie dorobku artysty.

Rebeka

Rebeka

Zespół założyła Iwona Skwarek w 2008 r., dwa lata później dołączył do niej Bartosz Szczęsny. Duet łączy elektro-pop i kombinację słowiańskiej melancholii z taneczną energią. Minimalistyczne kompozycje połączone z tekstami w języku angielskim sprawiają, że słuchając utworów Rebeki płyniemy razem z dźwiękami. Niesamowity głos Iwony - jednocześnie delikatny i zdecydowany - potrafi niebezpiecznie zauroczyć. Artyści lubią analogowe instrumenty z lat 70. i 80, dzięki czemu uzyskują brzmienie, które nie jest krystalicznie czyste, lecz ma w sobie pewien zakres niedoskonałości i „brudu”. Ten klimat plus charakterystyczne aranżacje i styl sprawiają, że Rebeka jest rozpoznawalna od pierwszych nut.

Zespół ma na koncie wiele koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich debiutancka płyta „Hellada” (2013) jest precyzyjnie i perfekcyjnie dopracowana. Powstawała z przerwami niemal trzy lata, jednak warto było czekać na tak wysublimowany debiut. Album został uznany przez Gazetę Wyborczą Polską Płytą Roku 2013. W listopadzie 2014 grupa wydała minialbum „Breath”, na którym znajdziemy bardziej surowe brzmienia niż na debiutanckim krążku. Ta drapieżność oddaje ducha koncertów Rebeki. Duet dużą wagę przywiązuje do pracy nie tylko nad wydawnictwami studyjnymi, ale i brzmieniem koncertowym. Wymyślają nowe warianty poszczególnych utworów, skrupulatnie planują cały występ dbając by nie był tylko odtworzeniem tego, co zostało nagrane w studio.

W marcu ukazała się druga płyta Rebeki „Davos”. Singlem promującym krążek jest „Perfect Men”. Tytuł albumu nawiązuje do książki „Czarodziejska góra” Tomasza Manna. „Davos” to podróż przez 10 utworów. Płyta, jak mówi Iwona, opowiada o tym, że wiele rzeczy się kończy, ale można się z tym pogodzić i o tym, że można być blisko nawet, gdy jest się daleko.

XXANAXX

XXANAXX

XXANAXX to duet z Warszawy, który tworzą wokalistka Klaudia Szafrańska i producent Michäl Wu.

Wszystko zaczęło się, gdy Klaudia rozglądała się za odpowiednim producentem, a Michał poszukiwał wokalistki o nietypowym, charakterystycznym głosie. Ich ścieżki skrzyżowały się w 2012 i już po kilku miesiącach światło dzienne ujrzał debiutancki singiel duetu zatytułowany “Disappear”. W sierpniu 2013 roku nakładem wytwórni U Know Me Records ukazała się pierwsza ep-ka XXANAXXu, z której pochodzą także utwory “Broken Hope” i “Got U Under”. Dzięki temu wydawnictwu zespół otrzymał zaproszenia na festiwale Open’er, Audioriver, Selector, Malta czy też brytyjski The Great Escape. Do tego doszły koncerty w czołowych klubach w całych kraju. Efektem był tytuł “debiut roku 2013” przyznany zespołowi przez portal Brand New Anthem. Portal Muno.pl z kolei w 2014 roku nagrodził XXANAXX jako “zespół roku”. Wydany już w barwach Warner Music Poland debiutancki album duetu zatytułowany “Triangles” ukazał się w maju 2014. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przed media, fanów oraz środowisko muzyczne, nie tylko w Polsce, ale też i za granicą. To z niej pochodzą popularne single “Story”, “Stay” oraz “Garden”, znane z wielu anten radiowych oraz z najlepszych klubowych parkietów.

Po zakończeniu w grudniu 2015 roku udanej trasy koncertowej po Polsce XXANAXX oddał się pracy nad ich oczekiwanym drugim albumem. Jej owoce fani duetu poznali w czerwcu, kiedy to swoją premierę miała płyta zatytułowana „FWRD“. Ten bardziej popowo zorientowany materiał to także pierwsze zderzenie XXANAXXU z polskojęzycznym repertuarem.

Felicjan Andrzejczak

Felicjan Andrzejczak

Jego głos znają prawie wszyscy, bo któż nie zna piosenki „Jolka, Jolka pamiętasz”? To właśnie on śpiewał tę piosenkę z Budką Suflera. Fani zespołu z pewnością pamiętają także jego wykonania „Czasu ołowiu” czy „Nocy komety”.

Felicjan Andrzejczak zadebiutował w 1977 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, a w 1978 wydał przebój „Peron łez”. Rok później debiutował na Krajowym Przeglądzie Piosenki Polskiej w Opolu, a jego kariera nabrała rozpędu. W 1982 roku jego sceniczne losy splotły się z Budką Suflera i choć liderem zespołu nie został, to do dziś zdarza mu się z Budką współpracować.

Debiutancki solowy album artysty zatytułowany prosto „Felicjan Andrzejczak", wydano w 1987 roku. Fani Pana Samochodzika doskonale znają jego głos z przewodniej piosenki z filmu "Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. W 2014 roku Andrzejczak nagrał album "Czas przypływu". W 2015 roku zaangażował się w projekt „Albo inaczej”, który w niespotykany dotąd w Polsce sposób łączy hip hop z jazzem! Felicjan Andrzejczak został zaproszony do zaśpiewania kultowego tekstu Eldo „Stres”. Estetyczna, oszczędna kompozycja jazzowa, którą skomponował Mariusz Obijalski w połączeniu z charakterystycznym wokalem Felicjana Andrzejczaka tworzą cudowny, bardzo poruszający, melancholijny zestaw.

Dawid Podsiadło

Dawid Podsiadło

Debiutancki album „Comfort and Happiness” (2013) sprawił, że Dawid Podsiadło dołączył do niewielkiego grona wybitnych artystów odkrytych w historii polskich talent show. Płyta przerosła oczekiwania zarówno fanów, których zyskał po wygranej X-Factora, jak i krytyków. Spójny muzycznie, efektowny wokalnie, pełny świetnych tekstów i ciekawy pod względem aranżacji krążek sprawił, że Dawid zawojował słuchaczy i rynek.

W 2014 roku artysta został laureatem czterech Fryderyków, a płyta uzyskała status diamentowy sprzedając się w nakładzie ponad 150 tys egzemplarzy. W tym samym roku Podsiadło nagrał album z macierzystą formacją Curly Heads. Płyta „Ruby Dress Skinny Dog”, nagrana w całości w języku angielskim, pełna ostrego gitarowego grania zebrała doskonałe recenzje i sprawiła, że wokal Dawida usłyszeli zupełnie nowi słuchacze. Wszyscy czekali jednak na kolejny solowy album i nie zawiedli się. Wydany pod koniec ubiegłego roku krążek „Annoyance and Disappointment” potwierdził umiejętności Dawida i przypieczętował jego wysoka pozycję wśród młodych polskich artystów. Dużą rolę na płycie odgrywają teksty. Pełne niedopowiedzeń i unikające oczywistości, dają ogromne pole do interpretacji dla słuchacza. Płyta szybko zyskała status podwójnie platynowej i ciągle utrzymuje się w czołówce najlepiej sprzedających się albumów w Polsce.

W tym samym czasie Dawid ruszył w trasę koncertową odsłaniając kolejną nową kartę – bardzo efektowne i drobiazgowo wyprodukowane koncerty stają się znakiem firmowym młodego wokalisty. Nie było więc zaskoczeniem że ponad dwadzieścia tysięcy biletów na klubową trasę rozeszło się momentalnie jeszcze przed pierwszym występem. Talent Dawida Podsiadło trudno kwestionować, publiczność uwielbia go jednak także za wspaniały kontakt, jaki ma ze swoimi fanami i brak gwiazdorskiego zadęcia.

O.S.T.R.

O.S.T.R.

Muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utalentowanych artystów w Polsce.Od przypadkowego koncertu w 2001 roku, nieprzerwanie związany z wytwórnią Asfalt Records. Konsekwentnie podąża obranym przez siebie kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko: 19 albumów muzycznych z czego 5 pokryło się złotem, 4 platyną, a jedna podwójną platyną. Współpracował z polskimi muzykami pokroju Michała Urbaniaka, braci Waglewskich czy Kasi Nosowskiej, z którą był dyrektorem artystycznym Męskiego Grania 2013.

Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec, pomysłowo wykorzystuje przyswojoną wiedzę klasyczną w kompozycjach opartych na czarnej muzyce miejskiej. Mimo, że od kilkunastu lat jest w nieprzerwanej trasie koncertowej, jest przykładnym ojcem dwójki synów i wzorowym mężem.

„Życie po śmierci”, ostatni album wydany w lutym 2016 roku, bazuje na prywatnym życiu muzyka. Przeżycia i przemyślenia wynikające z rekonstrukcji płuca stały się treścią płyty, co spotkało się z bezprecedensowym przyjęciem przez krytyków i słuchaczy. Sprzedaż album w kwietniu 2016 r. przyniosła podwójną platynę. "

Scena Ż

Rasmentalism

Rasmentalism

Ras i Ment. MC i producent. Świetnie zgrany duet współpracujący od 2006 roku. W swoim dorobku mają m.in. „nielegalne” albumy: „Dobra muzyka, ładne życie”, „Duże rzeczy” z W.E.N.Ą. czy „Hotel trzygwiazdkowy”. W 2011 r. nawiązali współpracę z wytwórnią JuNouMi Records, wydając swoją pierwszą winylową epkę w nakładzie limitowanym 500 egzemplarzy.

Pod koniec 2013 roku nakładem Asfalt Records ukazał się pierwszy, dostępny w powszechnej sprzedaży album Rasmentalism „Za młodzi na Heroda”. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in.: Eldo, VNM i Spinache. Ta płyta pokazała talent Rasa. Dobry warsztat, błyskotliwe teksty i misz-masz aranżacyjny Menta. Kolejny album duetu: „Wyszli coś zjeść” pojawił się na rynku w kwietniu 2015 roku. Płyta dobrze przyjęta przez rynek i publiczność. Zróżnicowana treściowo - teksty w pierwszej, trzeciej osobie - ale przede wszystkim muzycznie. Mięsiste basy i gitara, jak w „Dnach butelek”, wpadają na nieco dyskotekowe brzmienie w kawałku: „Świat zwariował w 29 lat”.

Najnowsze dzieło Rasmentalism, album zatytułowany „1985” (2016), jest zdecydowanie najlepszą pozycją w dyskografii chłopaków. Jest niczym przesłanie do tytułowego pokolenia. Choć, jak sami twórcy przyznają w wywiadach, częstokroć sami są zdziwieni tym, jak słuchacze interpretują ich płyty. Sporo tam tekstów – rozliczeń. Czuć powiew dojrzałości i dorosłości. Bryluje Ras, a Ment idealnie dopełnia muzyką warstwę tekstu. Znów mamy cudownie zróżnicowany muzycznie album, który zachowuje spójność mimo przeskoków między stylami. Płyta zdecydowanie warta zainteresowania, które wzbudziła już dwa tygodnie po premierze.

Rebeka

Rebeka

Zespół założyła Iwona Skwarek w 2008 r., dwa lata później dołączył do niej Bartosz Szczęsny. Duet łączy elektro-pop i kombinację słowiańskiej melancholii z taneczną energią. Minimalistyczne kompozycje połączone z tekstami w języku angielskim sprawiają, że słuchając utworów Rebeki płyniemy razem z dźwiękami. Niesamowity głos Iwony - jednocześnie delikatny i zdecydowany - potrafi niebezpiecznie zauroczyć. Artyści lubią analogowe instrumenty z lat 70. i 80, dzięki czemu uzyskują brzmienie, które nie jest krystalicznie czyste, lecz ma w sobie pewien zakres niedoskonałości i „brudu”. Ten klimat plus charakterystyczne aranżacje i styl sprawiają, że Rebeka jest rozpoznawalna od pierwszych nut.

Zespół ma na koncie wiele koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich debiutancka płyta „Hellada” (2013) jest precyzyjnie i perfekcyjnie dopracowana. Powstawała z przerwami niemal trzy lata, jednak warto było czekać na tak wysublimowany debiut. Album został uznany przez Gazetę Wyborczą Polską Płytą Roku 2013. W listopadzie 2014 grupa wydała minialbum „Breath”, na którym znajdziemy bardziej surowe brzmienia niż na debiutanckim krążku. Ta drapieżność oddaje ducha koncertów Rebeki. Duet dużą wagę przywiązuje do pracy nie tylko nad wydawnictwami studyjnymi, ale i brzmieniem koncertowym. Wymyślają nowe warianty poszczególnych utworów, skrupulatnie planują cały występ dbając by nie był tylko odtworzeniem tego, co zostało nagrane w studio.

W marcu ukazała się druga płyta Rebeki „Davos”. Singlem promującym krążek jest „Perfect Men”. Tytuł albumu nawiązuje do książki „Czarodziejska góra” Tomasza Manna. „Davos” to podróż przez 10 utworów. Płyta, jak mówi Iwona, opowiada o tym, że wiele rzeczy się kończy, ale można się z tym pogodzić i o tym, że można być blisko nawet, gdy jest się daleko.

Zamilska

Zamilska

Jej debiutancka płyta „Untune” (2014) przebojem weszła na rynek, a singiel „Quarrel” w jedną noc sprawił, że błyskawicznie rozniosła się wieść o pojawieniu się w polskiej muzyce elektronicznej dziewczyny, która gra fenomenalnie. „Quarrel” Zamilska wrzuciła do sieci, ponieważ zaproszono ją na wrocławski Canti Illuminati Festival, prezentujący najciekawsze zjawiska w polskiej muzyce elektronicznej. Płyta „Untune,” to monotonny, nieustępliwy rytm techno i mięsisty, wibrujący bas, do tego idealne sample. Muzyka Zamilskiej jest „przybrudzona”, oscyluje pomiędzy elektroniką, world music i noisem. Drugi album artystki „Undone” (2016) jest wielowymiarowa. Czerpie inspiracje z różnych źródeł. Surowe brzmienia z rodzimego Śląska są precyzyjnie przeplecione orientalnymi nutami i przykurzone charakterystycznym industrialem. Zamilska występowała na Unsoundzie w Krakowie, Nowej Muzyce w Katowicach, Męskim Graniu w wspólnie z Marią Peszek, Open’air. Koncertowała na berlińskim CTM, a w maju 2015 roku zadebiutowała na Primavera Sound w Barcelonie. Na scenie Natalia emanuje energią a każdy jej koncert to żywiołowa dawka monstrualnego basu i potężnych bitów, wprowadzająca publiczność w taneczny trans. Jej muzyka była użyta została podczas pokazu mody Diora w Japonii. Stworzyła także oprawę muzyczną do pokazu mody „Hold The Rivers” projektanta Michała Szulca. Na zaproszenie radiowej Czwórki wspólnie z raperem Quebonafide nagrała utwór „Święty spokój” w ramach cyklu Żywy Gig.


Ważna informacja

Na koncerty nie można wnosić aparatów fotograficznych, kamer oraz innych sprzętów nagrywających audio video. Zabronione jest również wnoszenie alkoholu, napojów w opakowaniach szklanych, plastikowych, kartonowych i metalowych oraz wskaźników laserowych.

Regulamin


Zobacz również

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.